Boże Narodzenie 2019

„Bezcielesny przyjmuje ciało,
Słowo się materializuje,
Niewidzialny daje się widzieć, 
Nietykalny daje się dotknąć,
Bezczasowy poczyna się w czasie, 
Syn Boga staje się synem człowieczym, 
Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki.
Żydzi niech się gorszą. Hellenowie niech się wyśmiewają, heretycy niech sobie ostrzą języki! Wtedy uwierzą (…) gdy ujrzą Go schodzącego z niebios i zasiadającego jako sędzia.
To jest to nasze święto, które dzisiaj obchodzimy, jako przybycie Boga do ludzi, abyśmy przy Bogu w domu się znaleźli, albo do Niego wrócili – bo to jest właściwsze wyrażenie – iżbyśmy zdjąwszy z siebie starego człowieka, odziali się w nowego, i jakeśmy w Adamie umarli, byśmy tak w Chrystusie żyli, z Chrystusem razem się rodząc, razem będąc ukrzyżowani, razem pogrzebani i razem zmartwychwstając. 
Uczcijmy to święto nie jarmarcznie, lecz bosko, nie na sposób świecki, lecz nadziemski, nie jako nasze, lecz jako Tego, który jest nasz, a raczej jako Tego, który jest Panem; nie jako święto słabości, lecz uzdrowienia. (…) Nie rozkoszujmy się hulankami i pijatykami (Rz 13, 13). (…) Zostawmy to Hellenom i helleńskiemu przepychowi i obchodom! Oni nawet bogom przypisują cieszenie się zapachem ofiar i stosownie do tego czczą bóstwo brzuchem, źli złych demonów twórcy, kapłani i czciciele. My zaś, którzy czcimy Słowo – jeśli trzeba nam czymś się rozkoszować, rozkoszujmy się słowami proroków i Boskiego prawa, i dziejami zbawienia, a szczególnie Ewangelią, która jest podstawą dzisiejszej uroczystości. W ten sposób nasze rozkosze będą stosowne i godne Tego, który nas wezwał na ucztę.”

Najstarsza zachowana homilia na Boże Narodzenie św. Grzegorza z Nazjanzu. 
Mowy wybrane, Warszawa 1967

Z okazji świąt BOŻEGO NARODZENIA,
wszystkim czytelnikom bloga jahid.pl, życzę
błogosławieństwa Bożego i spotkania z ŻYWYM SŁOWEM! 

Ikona Bożego Narodzenia
ROZWAŻANIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *