Umieć czekać…

Okres Wielkiego Postu wydaje się wprost wymarzoną okazją do zmiany naszego dotychczasowego myślenia. Greckie słowo „μετανοια”, metanoia – przemiana (meta) umysłu (nous) – oznacza przemianę duchową, nawrócenie. W tym czasie w szczególny sposób mamy szansę wyciszyć nasze myśli oraz odrzucić nasze dotychczasowe wyobrażenia (także na temat samotności) aby usłyszeć subtelny i uzdrawiający Boży głos.

Gorąco POLECAM homilię Ojca Augustyna Pelanowskiego OSPPE na temat umiejętności czekania na wypełnienie się Dobrej Nowiny w naszym życiu. Dla zachęty kilka cytatów z nagrania…

„Zwykła umiejętność czekania, daje jedną z najpiękniejszych cnót – cierpliwość. Cierpliwe czekanie sprawia, że to co przykre staje się powoli znośne, później zrozumiałe, w końcu sensowne, wreszcie nawet przyjemne, szczęśliwe, przyjemnie szczęśliwie…”.

„Płakać nie trzeba się uczyć ale śmiać to jest sztuka! Umieć radować się z życia. W psalmie 89 czytamy: Szczęśliwy lud, który umie się cieszyć. Co to znaczy umie? Umieć – to znaczy umiejętność. Umiejętność – to jest efekt wielu, wielu ćwiczeń. Radość szczęścia jest efektem, którego trzeba się nauczyć a nauka nigdy bez cierpliwego czekania nie istnieje…”.

„Wszystko może okazać się wcześniej czy później Dobrą Nowiną. Trzeba tylko wierzyć i umieć czekać, modlić się i szukać sensu, wartości nawet w tym co wydaje się być bez sensu i bez wartości. Inaczej mówiąc: kto umie czekać, ten uczy się radować. Jezus wielokrotnie uczył ludzi innego spojrzenia na rzeczywistość. Nie tylko w taki sposób terapeutyczny – chociaż również i taki – ale wręcz ludzki i bardzo duchowy, bardzo Boży sposób, taki najgłębszy…”.

O. Augustyn Pelanowski OSPPE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *